وبلاگ

مقالات سایت
بهترین سالن ترحیم تهران

بهترین سالن ترحیم تهران

ژانویه 23, 2021

زمانی که شخصی را از دست می دهیم ، جدا از اینکه چند ساله بوده و به چه دلیلی فوت شده بسیار سخت و طاقت فرساست . بخصوص برای آشنایان و اقوام درجه یک که در غم از دست دادن و فقدان عزیزشان هستند. و در این زمان است که آشنایان و دوستان به کمک آنها می آیند و سعی می کنند تا کمی آنها را دلداری داده و آرام کنند . یکی از کارهای مهمی که برای تسکین درد خانواده عزیز از دست رفته انجام می دهند ،برگزاری مراسم ختمی درخور آن مرحوم  است. برگزاری یک مجلس ترحیم آبرومد می‌تواند حداقل اندکی از غم های فقدان آن مرحوم را التیام دهد . ما در این مطلب قصد داریم شما را راهنمایی کنیم تا بهترین سالن ترحیم تهران را انتخاب کنید و مراسمی آبرومند برگزار کنید.

 

چگونه بهترین سالن ترحیم تهران را انتخاب کنیم؟

در ایران از ایام قدیم عادت بوده که مسجد آن مرحوم را در نزدیکی و حوالی محل سکونتش انتخاب می کردند تا رفتن و آمد آشنایان و دوستان راحت تر باشد .  همچنین بهتر است که محل برگزاری مجلس ترحیم پله نداشته باشد تا افراد مسن بتوانند به راحتی وارد و خارج شوند که یکی از بهترین خدمات سالن ترحیم قصر گلها راحتی در رفت و آمد است .پیشنهاد ما به شما این است که سالن ترحیمی را انتخاب نمائید که در خوص توزیع خوراکی و پک های قابل ارائه محدودیت فضا نداشته باشد.

 

مداح و سخنران مراسم ختم

در ایران رسم بر این بوده که از مداح و سخنران برای زنده نگه داشتن یاد آن مرحوم و خواندن قرآن دعوت بعمل می آمد . سعی کنید که این افراد را با پرس و جو و تحقیق پیدا کنید. سخنران معمولا سعی می‌کند به کوتاهی عمر انسان و جهان پس از مرگ اشاره کند. مداح هم با یادآوری حادثه دشت کربلا سعی بر التیام قلب های خانواده متوفا دارد. معمولا در برخی اوقات به جای مداح از گروه نی و دف نوازی در مجلس ترحیم دعوت می‌کنند. معمولا همراه با کار این گروه اشعار عرفانی از حضرت مولانا را خوانده می‌شود و فضای مجلس را عرفانی و عمیق می‌کنند.

 

اطلاع رسانی زمان و مکان مجلس ترحیم به دوستان و آشنایان

زمان اطلاع رسانی ساعت و مکان تالار ترحیم بعد از تشیع جنازه و بر سر مزار آن مرحوم بوده . کار دیگری که برای اطلاع رسانی مراسم ختم انجام می‌دهند، چاپ اعلامیه و چسباندن آن به دیوار ها و محل های پر رفت و آمد است. به تازگی مرسوم شده که با کارت دعوت های مخصوص مراسم عزا، مهمانان را به شکل اختصاصی دعوت می‌کنند. همچنین شما این روزها می تواند با استفاده از ابزاری مانند مسنجرها و پیام رسان های آنلاین دوستان و عزیزان خود را دعوت نمائید.

تالار گلد

هماهنگی ها با مسئولان مکان برگزاری مراسم ختم

توصیه می‌شود که خانواده های برگزارکننده مراسم ختم شماره موبایل مسئولان مکان برگزاری ختم را حتما داشته باشند. بطور مثال یکی از مواردی که تالار قصر گلها را زبانزد کرده همین پشتیبانی و جوابگویی عالی و ارائه خدمات بی نظیر است . هماهنگی های قبلی و تعامل کردن با این افراد باعث می‌شود مراسم کم و کسری نداشته باشد. در صورت دست تنها بودن در خصوص برنامه ریزی می توانید از مسئول تالار کمک بگیرید. مثلا این افراد می‌توانند به شما در انتخاب و تهیه پک پذیرایی و میوه ختم کمک کنند. همچنین این افراد به دلیل داشتن تجربه فراوان در برگزاری مجالس ترحیم، می‌توانند در بسیاری از امور راهنمای شما باشند.

 

آداب شرکت در مراسم ختم چیست؟

در مراسم ختم معمولا حاضران با لباسی مشکی شرکت می‌کنند و یا حداقل لباس های تیره برای همدردی با خانواده های عزادار بر تن می‌کنند. مهمانان در بدو ورود به مراسم ختم به بستگان درجه یک فرد مرحوم شده، تسلیت می‌گویند و از خدا برای متوفا بخشش و برای بازماندگان صبر می‌خواهند. معمولا برگزارکنندگان مراسم به مهمانانی که مایل باشند قرآن می‌دهند تا مهمانان آیاتی از کلام الله را بخوانند و ثوابش را نثار روح فرد درگذشته بکنند. در حین مجلس ختم از افراد شرکت کننده بارها می‌خواهند که برای شادی روح مرحوم فاتحه بخوانند. مرسوم است که از مهمانان مراسم ختم پذیرایی کنند. برای حفظ ظاهر و راحتی در استفاده، توصیه می‌شود که در خصوص این موارد راهنمایی بگیرید.

 

نحوه استقبال از مهمانان مجلس ختم

در فرهنگ و رسوم ما ایرانی ها احترام گذاشتن و تشکر کردن جایگاه ویژه ای دارد. مجلس ترحیم هم از این قائده مستثنی نیست. مهمانان خود را از راه دور و نزدیک به مجلس ختم می‌رسانند که به خانواده متوفا احترام بگذارند و با آن ها ابراز همدردی کنند. خانواده مرحوم تازه فوت شده هم به پاس این احترام معمولا در مقابل در ورودی مراسم در حالت ایستاده آماده خوشامدگویی به مهمانان هستند. معمولا مهمانان به افراد ایستاده در جلوی مکان مراسم ختم تسلیت می‌گویند و خانواده متوفا هم از حضور آن ها در این مجلس یادبود تشکر می‌کنند. در برخی از اوقات افراد عزادار و داغدار به علت حضور در آشپزخانه برای آماده کردن بسته پذیرایی ترحیم فرصت خوشامدگویی به مهمانان مراسم را پیدا نمی‌کنند!

 

باتشکر از اینکه مطلب بهترین سالن ترحیم تهران را مطالعه نمودید .

نویسنده: