وبلاگ

مقالات سایت
روز ولنتاین و اسفندگان در سال ۹۸ چه روزی است؟

روز ولنتاین و اسفندگان در سال ۹۸ چه روزی است؟

فوریه 7, 2020

عشق در هر دوره ای از تاریخ حرمت خاصی داشته و هر حکومتی برای پاسداشت آن، روز خاصی از سال را در نظر گرفته است. روز عشق در مسیحت به نام روز ولنتاین و در ایران باستان با نام سپندارمذگان یاد می شود. در این مقاله درباره تاریخچه و روز دقیق این دو روز در سال ۹۸ خواهیم گفت.

روز ولنتاین چه روزیست؟

افسانه های مختلفی درباره این روز بیان می شود که معروف ترین آن ها را در اینجا آورده ایم. گفته می شود ولنتاین از نام کشیشی در دوران حکومت کلودیوس (حدود ۱۷۰۰ سال پیش) گرفته شده است. نام کامل او ولنتینوس بوده که به دلیل ممنوعیت ازدواج سربازان رومی، به صورت پنهانی سربازان رومی را به عقد دختر محبوبشان در می آورده است. پس از اینکه کلودیوس از این ماجرا باخبر می شود، دستور قتل او را صادر می کند. از آن سال تا کنون روز ۱۴ فوریه، روز کشته شدن ولنتینوس، را روز ولنتاین یا روز عشق می نامند.

روز ولنتاین در سال ۹۸ مصادف است با روز جمعه ۲۵ بهمن که تالار قصر گلها برای همه زوج ها و عشاق روز خوبی را آرزو دارد.

روز اسفندگان یا سپندارمذگان چه روزیست؟

صدها سال پیش از اینکه حتی آمریکایی وجود داشته باشد، در ایران باستان و در دین زرتشت روزی در سال برای پاسداشت زن، مظهر عشق و زیبایی، با نام روز اسفندگان یا سپندارمذگان رایج بوده است. جشن اسفندگان پنجمین روز از اسفند ماه می باشد و چقدر زیباست که در ایران عزیز این روز را به عنوان روز عشق جشن بگیریم.

نویسنده: