وبلاگ

مقالات سایت
بیبی شاور چیست و مراحل برگزاری آن چگونه است؟ + ویدیو

بیبی شاور چیست و مراحل برگزاری آن چگونه است؟ + ویدیو

ژانویه 31, 2020

بیبی شاور (baby shower) یک جشن دورهمی است که قبل از تولد اولین فرزند یک زوج برگزار می شود. در این مقاله قصد داریم راجع به این جشن و مراحل برگزاری آن طبق رسم و رسوم های جهانی صحبت کنیم.

بیبی شاور یعنی چی؟

شاور (shower) در انگلیسی به معنی دوش و دوش گرفتن است. شاید در ابتدا تصور کنید این جشن برای شست و شوی نوزاد و یا مادر نوزاد است. اما در جشن بی بی شاور شست و شو و دوش گرفتنی در کار نیست در واقع به این دلیل نام این جشن، بیبی شاور است چون مادر نوزاد را غرق در هدیه می کنند مانند نقل که در عروسی ها به سر عروس می پاشند.

جشن بیبی شاور در کشورهای مختلف

بیبی شاور یک اصطلاح جدید است اما سابقه تاریخی دارد و در اکثر کشورها جشنی برای تولد اولین فرزند به عنوان مختلفی برگزار می شود.

آمریکا

جشنی که امروزه با نام بیبی شاور معروف است از دهه ۱۹۴۰ در آمریکا رسم شد. بعد از جنگ جهانی دوم که دنیا به آرامش رسید، به دلیل تلفات جنگی نیاز به فرزندآوری بیشتر احساس می شد و از زوج های جوان انتظار می رفت تعداد فرزندان زیادی داشته باشند. از طرفی برای جبران هزینه های زوج های جوان، قبل از تولد هر فرزند جشنی با نام بی بی شاور توسط اطرافیان زوج، برگزار می شد که کلیه ما یحتاج نوزاد و مادر نوزاد را تهیه و هدیه می دادند.

هند

بیبی شاور در هندوستان با نام سیمانتا ( seemantha) شناخته می شود و در ماه های ۶ ام یا ۸ ام حاملگی برگزار می شود و به مادر نوزاد یک عالمه خوراکی های مقوی و میوه خشک هدیه داده می شود و بر سر مادر می ریزند. همچنین در جشن سیمانتا انواع موسیقی های ملایم و گوش نواز نیز پخش می شود چراکه عقیده دارند در این دوران است که گوش های نوزاد می شنود و موسیقی را درک می کند. در انتهای جشن نیز مهمانان برای نوزاد و مادرش دعا و آرزوی سلامتی می کنند.

هدیه به مادر نوزاد در جشن سامانتا ( بی بی شاور هندی)

انگلیس

جشن بیبی شاور در کشور انگلیس یکی از مراسم کاملا رایج است. طبق نظرسنجی ها ۷۳ درصد زوج های جوان این جشن را برگزار می کند. همانند آنچه در آمریکا برگزار می شود، قبل از تولد نوزاد جشنی دورهمی برای مادر گرفته می شود و هدیه های متناسب با مادر تقدیم می شود. در ضمن به لطف تکنولوژی در این جشن جنسیت نوزاد که در سونوگرافی مشخص شده، نیز رونمایی می شود.

جشن بیبی شاور در ایران

جشن بیبی شاور در ایران با نام جشن سیسمونی معروف است و دقیقا با هدف تهیه لوازم و لباس نوزاد برگزار می شود. برگزار کننده می تواند مادربزرگ نوزاد و یا هر یک از اطرافیان باشد. برخی از مادران نیز ترجیح می دهند خود این جشن را برگزار کنند.

مراحل برگزاری بیبی شاور

اولین گام در برگزاری جشن بیبی شاور مشخص کردن محل برگزاری است. معمولا این جشن در منزل زوج یا پدربزرگ نوزاد برگزار می شود اما برای خانواده های پر جمعیت از فضای تالارهای پذیرایی نیز می توان استفاده کرد.

پس از مشخص شدن محل برگزاری، لیستی از مدعوین مشخص می شود و تدارک شام، یا پذیرایی میوه-چایی دیده می شود.

هدیه های مناسب برای نوزاد و مادر نوزاد نیز تهیه می شود به علاوه اینکه بازی های متنوعی نیز می تواند در این جشن برای سرگرمی انجام شود.

یکی از بازی های جشن بیبی شاور حدس جنسیت نوزاد است. یک نظرسنجی بین مهمانان برگزار می شود که می توانند جنسیت نوزاد را حدس بزنند. در آخر مادر نوزاد جنسیت نوزاد را اعلام کند و به کسانی که درست حدس زده اند یک هدیه یادگاری داده می شود.

نویسنده: