وبلاگ

مقالات سایت
زیر و بم مراسم بله برون و هرچیزی که درباره آن باید بدانید

زیر و بم مراسم بله برون و هرچیزی که درباره آن باید بدانید

نوامبر 7, 2019

بله برون یا بله بران از مراسم سنتی قبل از ازدواج است. یکی از چندین مراحلی است که برای رسیدن به مراسم عروسی باید طی کنید. این مراسم در واقع برای گرفتن بله از عروس برگزار می شود و با آداب خاصی همراه است. مراسم بله برون با حضور بزرگترهای فامیل انجام شده و خانواده داماد هدایایی را برای عروس تهیه می کنند. برای آشنایی بیشتر با این مراسم و پاسخ به سوالات احتمالی در مورد هدایا، آرایش و لباس مناسب برای بله برون، میوه های مناسب برای آن و … سایت تالار قصر گلها را دنبال کنید.

 

بله برون و آداب و رسوم آن

قبل از هر چیز باید بدانید در این شب باید در مورد چه چیزهایی صحبت کنید. غیر از گرفتن جواب مثبت از عروس، در این شب باید اگر قبلا راجع به مهریه صحبتی نشده درباره آن صحبت کنید و به توافق برسید. اگر رسم شیربها یا رسوم دیگری دارید باید همه را مطرح کرده و توافقات را نوشته و امضا کنید. در این شب تمامی تعهدات را باید محکم کنید و به اصطلاح باید حجت همه چیز را تمام نمایید، زیرا بسیاری از اختلافاتی که ممکن است بعدا بین خانواده ها پیش بیاید از همین شب شروع خواهد شد.

همچنین می توانید در این شب تاریخ مراسم عقد را مشخص نمایید. تقویم را مرور کنید و تاریخ مناسبی که مصادف با اعیاد مذهبی یا ملی است را برای عقد در نظر بگیرید.

برخی از خانواده ها رسم دارند که به جای عروس،  داماد باید جهیزیه را تهیه کند. پس بهتر است سیاهه ای از اقلامی که طرفین باید خریداری کنند تهیه شده و به امضا طرفین برسد.

 

وظایف خانواده عروس و داماد در مراسم بله برون

در شب بله برون خانواده عروس و داماد وظایفی را بر عهده دارند که باید انجام دهند تا در برگزاری مراسم خللی به وجود نیاید. بله برون در خانه پدر عروس برگزار می شود. پذیرایی شب بله برون با خانواده داماد است. آنها وظیفه دارند به یمن گرفتن جواب مثبت از عروس میوه و گل و شیرینی تدارک ببینند و برای پذیرایی به خانه عروس ببرند. پدر و مادر عروس نیز باید مهمانان را برای مهمانی دعوت کرده و محلی مناسب برای شب بله برون در نظر بگیرند.

در بله برون تعداد مهمانان بستگی به تعداد کسانی دارد که شما برایشان ارزش زیادی قائل هستید. معمولا در بله برون بزرگان فامیل و اقوام درجه یک دعوت می شوند. پدر بزرگ و مادربزرگ و عمه ها و خاله ها و دایی ها و عموها کسانی هستند که حتما باید دعوت شوند. بقیه دعوتی ها بستگی به خانواده ها و جایی که خانواده عروس برای برگزاری مراسم در نظر گرفته اند دارد.

اگر بله برون قرار است در خانه برگزار شود باید گنجایش مهمانان را داشته یاشد. اگر تعداد دعوتی ها کم باشد خانه محل مناسبی است، اما اگر تعداد مهمانان زیاد است بهتر است مراسم را در سالن یا تالار عروسی مناسبی برگزار کنید تا هم مهمانان راحت باشند و هم اگر قصد پایکوبی و جشن دارید مکان مناسب و جادار باشد.

 

خرید هدیه بله برون برای عروس

در شب بله برون علاوه بر گل و شیرینی و میوه، معمولا خانواده داماد هدایایی را برای عروس می برند. آنها یک انگشتر یا یک گردنبند را به عنوان نشان به عروس هدیه می دهند. همچنین ممکن است روسری یا چادر عروس و یا یک قواره پارچه را نیز به او هدیه کنند.

بهتر است هدایای عروس با سلیقه داماد انتخاب شده باشد تا عروس از همان ابتدا با سلیقه او آشنا شود و همچنین داماد اولین هدیه خود را به عروسش تقدیم کرده باشد.

دادن شام در این مراسم اجباری نیست و بستگی به سلیقه خودتان دارد. اگر دوست داشته باشید و می دانید که اذیت نمی شوید می توانید شام را هم به این مراسم اضافه کنید که در این حالت بهتر است از یک تالار پذیرایی که فضای مناسبی برای جشن های کوچک داشته باشد استفاده کنید. بهتر است بدانید تالار قصر گلها در سه طبقه و با سه سالن با ظرفیت های مختلف، جای مناسبی برای مراسم بله برون و عقدکنان دارد.

 

لباس و آرایش بله برون

انتخاب لباس به ویژه برای بانوان، در مراسم و جشن ها معمولا کار سخت و سلیقه ای است. در اینجا لباس های مناسب عروس و داماد برای شب بله بران را جداگانه بررسی می کنیم اما یادتان باشد اولین و مهمترین نکته در انتخاب استایل، راحتی و رضایت خاطر خود شماست.

لباس مناسب برای داماد لباسی است که حالت اسپورت تری نسبت به عقد داشته باشد. یعنی اگر قرار است برای عقد کت و شلوار پوشیده شود، بهتر است برای بله برون شلوار و پیراهن اسپورت و با رنگ روشن پوشیده شود.

عروس خانم ها بهتر است لباسی ساده و به رنگ روشن و ملیح بپوشند. مثلا می توانید یک بلوز ساده و بلند یا یک شومیز و شلوار و یا کت و دامن بپوشید. همچنین بهتر است یک آرایش ملیح داشته باشید و از آرایش های غلیظ و اغراق شده بپرهیزید.

با تمامی این توضیحات باید این را در نظر گرفت که هر شهری از ایران رسم و رسومی دارد و مطابق با آن ممکن است به نحوی مراسم بله برون را برگزار کند. مثلا در مورد پوشش عروس و داماد ممکن است برخی از افراد سلیقه های متفاوت از چیزی که در اینجا آورده شده است داشته باشند و یا رسم خاصی در پوشش داشته باشند. با این حال در این مقاله رسوم معمول و رایج برای راهنمایی در برگزاری بله برون آورده شده است.

نویسنده: